Ultravioletais starojums - kas tas ir un vai tas ir kaitīgs cilvēkam?
Foto: Kvarcalampas.lv
Rudens ir atgriezies ar elpceļu saslimšanām. Kopš 2019. gada tām pievienojies arī Covid - 19, tāpēc jautājumi par gaisa tīrību un telpu dezinfekciju ir kļuvuši nozīmīgāki kā parasti. Daudzas skolu klases, bērnudāzu grupiņas un biroji atkal dodas attālinātā režīmā, bet vēlme
noturēties klātienes režīmā jūtama gan izglītības darbinieku, gan skolēnu, viņu vecāku, gan biroja, kultūras darbinieku un visu citu strādājošo cilvēku prātos.
Ultravioletais starojums un pati kvarca lampa ir stereotipiem apvīts
rīks, taču, pareizi lietojot, spēj cīnīties ar baktērijām un vīrusiem, pirms tie nonākuši cilvēka organismā, tajā skaitā pret Covid-19. Turklāt Ultravioletā starojuma lampu efektivitāte ir zinātniski pierādīta.
UVA, UVB un UVC.
Visi starojumi var tikt uzskatīti par enerģijas veidu, kas pārsvarā nav ar acīm saskatāms. Ultravioletais starojums jeb UV - saules radītā ultravioletā gaisma - ir tikai viens no šiem enerģijas veidiem, kam piemīt elektromagnētiskais starojums. Šis starojums atrodas mums apkārt pastāvīgi, lai arī pārsvarā to nemanām. Tas tiek klasificēts atkarībā no tam piemītošā elektromagnētiskā viļņa garuma:
- UV-A: 315 nm līdz 400 nm garumā.
- UV-B: 280 līdz 315 nm garumā
- UV-C: 100 līdz 280 nm garumā;
Foto: Kvarcalampas.lv
Dabiskā vidē cilvēks saskaras ar UV-A un pavisam nedaudz UV-B viļņiem, jo tie ir garāki par UV-C, kuru absorbē zemes ozona slānis. UV-A viļņu ietekmi cilvēks praktiski nejūt. UV-B viļņi ir tie, kas veicina, piemēram, apdegšanu saulē sauļošanās laikā, ja netiek lietots aizsardzības krēms
. UV-C starojumam ir spēcīga baktericīdā iedarbība, kas ir maksimāli efektīva 253,7 nanometru viļņa garumā. Par 200 nm īsāks viļņu starojums rada ozonu. Tas ir kaitīgs, tāpēc Airmed lampās izmantots īpašs kvarca (precīzāk uviolais) stikls ar īpašu patentētu pārklājumu, tādēļ ozons praktiski neveidojas (neliels ozona daudzums var izdalīties tikai pirmajās 100 ierīces darbības stundās). UV-C viļņi cilvēkam dabā nav sastopami, ja vien netiek izmantota ultravioleto staru lampa. Salīdzinoši vērtējot, UV-C ir kaitīgākie no visiem iepriekš minētajiem UV viļņiem, tieši tāpēc tie ir tik efektīvi vīrusu iznīcināšanā. Bet cik kaitīgi tie ir cilvēkiem?
Vai UVC tiešām ir kaitīgs?
Gan UV-A, gan UV-B staru ietekme ir maznozīmīga salīdzinot ar UV-C starojumu. Par UV-C starojuma kaitīgo ietekmi, kas bezatbildīgas saņemšanas gadījumā ir diezgan bīstama, dzirdēts daudz. Šo viļņu lielākā ietekme attiecībā uz cilvēka veselību ir:
- iespējama redzes pasliktināšanās, ja cilvēks skatās UV-C gaismas avotā;
- iespējami ādas apdegumi, ja cilvēks atrodas tiešā un ilgstošā vai pastāvīgā UV-C gaismas starojuma ietekmē,
tāpēc ir kategoriski aizliegts atrasties tiešu UV-C staru lokā vai skatīties ultravioletās lampas spīdēšanā ar neaizsargātām acīm.
Jāņem vērā, ka UV-C starojums zinātniski pierādīti iznīcina vīrusus no gaisa un vismām, tajā skaitā Covid - 19 izraisošo vīrusu. Ultravioletās, baktericīdās jeb kvarca lampas lietošana droši attīra gaisu un dezinficē to un
pareizi lietota tā cilvēkam nav kaitīga. Ultravioletā gaisma var būt cilvēkam kaitējoša tikai tad, ja tiek izmantota nezināmas izcelsmes kvarca lampa un, ja UV lampa netiek lietota saskaņā ar instrukciju.
Mūsdienās, ražojot ierīces, kas paredzētas telpu dezinfekcijai, šie aspekti tiek ņemti vērā un mūsu uzņēmuma,
SIA “AIRMED” kvarca lampas lietošana ir droša, jo lampas ir ES sertificētas, tiek iegādātas no uzticamiem ražotājiem, kā arī sniedzam lietošanas instrukciju un servisu ierīču apkopšanai.
Foto: Kvarcalampas.lv
Vai ir iespējams droši zināt, ka kaitīgais starojums netiks saņemts?
Jā. Ultravioleto lampu spektrs ir ļoti plašs un dažāds.
Mūsdienās ir pieejamas tādas ultravioletā starojuma lampas, kas nekaitē cilvēkam arī gadījumā, ja atrodas vienā telpā ar cilvēku savā darbības laikā. Runa ir par slēgta tipa kvarca lampu ar tā saucamo
recirkulatoru. Šādas lampas sniegtā aizsardzība pret vīrusiem ir augsta, bet kaitīgais UV-C starojums cilvēka acij vispār nav redzams, jo recirkulators savāc gaisu, attīra to un atgriež atpakaļ telpā. Tas viss notiek slēgtā lampas korpusā, tātad ultravioletais starojums lampas darbības laikā nav redzams.
Izmantojot atvērtā tipa kvarca lampas, cilvēkiem un dzīvniekiem ir telpa jāatstāj, bet telpaugi jāapsedz ar blīvu audumu. Šādas lampas parasti tiek izmantotas, piemēram, ārstniecības iestādē, kur telpas lietošanas grafiku iespējams prognozēt un baktericīdās lampas tiek lietotas laikā, kad cilvēki telpā neatrodas. Drošības labad, ieslēdzot tiešā starojuma kvarca lampu, jālieto īpašas aizsargbrilles. Jebkurā gadījumā - pirms darba ar jebkuru UV lampu nepieciešams iepazīties ar
drošības instrukciju.
Svarīgs faktors, kas jāņem vērā izvēloties šādu lampu - pārliecināties par lampas izstarotā UV viļņa garumu un to, ka tiek izmantotas bezozona spuldzes.
Kur iegādāties drošas kvarca lampas?
Aizsardzība pret vīrusiem ir nepieciešama visiem un vienmēr. Esošajos apstākļos vienas ierīces iegāde var ļoti atvieglot pastāvīgu telpas dezinficēšanu, jo tas palīdzēs ietaupīt gan laiku, gan
naudu. Tieši tāpēc ir vērts apsvērt - varbūt labākais dezinfekcijas veids šobrīd tiešām ir ultravioletais starojums? Drošā veidā to ir iespējams izmantot mājās, birojā, veikalā, bērnudārza grupiņā un skolas klasē, protams, arī pārtikas un dzeramā ūdens ražotnēs un citās vietās.
Foto: Kvarcalampas.lv
Kāpēc baktericīdās UV starojuma lampas izvēlēties pie mums? Jo mēs piedāvājam:
Mūsu, SIA “AIRMED” kvarca lampas atbilst visiem augstāk minētajiem kritērijiem, lai ierīces būtu cilvēkiem drošas, turklāt kvalificēti darbinieki ar vairāk kā 10 gadu pieredzi medicīnas ierīču jomā palīdzēs saprast, tieši kura no ierīcēm ir piemērotākā attiecīgajai telpai un situācijai.
Ienāc mūsu
baktericīdo lampu sadaļā un izvēlies sev piemērotāko risinājumu telpu dezinfekcijai!